#28

Včera jsme se dozvěděli, že v pátek v 11 hodin proběhne v Thermalu tisková konference ohledně plánované rekonstrukce hotelové i bazénové části. Účastnit se jí bude jak ministryně financí Schillerová, tak premiér Babiš. Máme na ně spousty otázek, ale akce je pouze pro akreditované novináře, díky kterým se k nám tato informace vůbec dostala.

Vážení novináři, pokud budete mít příležitost, zeptejte se, prosím, svých poslanců, ministrů, premiérů:

⁃ Uvědomují si správci Thermalu kulturní hodnotu domu, se kterým pracují?
⁃ Bude zachován padesátimetrový bazén u kavárny?
⁃ Kdo je architektem rekonstrukce bazénu?
– Proč stát investuje do wellness centra u bazénu, které následně pronajme soukromé firmě, když si nedávno nákladně vybudoval wellness v suterénu hotelu Thermal? Nadto ve městě, kde má vlastní wellness centrum každý věší hotel?
⁃ Kdo je architektem rekonstrukce hotelu?
⁃ Bude Thermal konzultovat projekty s architektkou domu Machoninovou? Kdy a jakým způsobem?
⁃ Jakým způsobem se bude zacházet s původním nábytkem navrženým přímo Thermal?
⁃ Jak bude naloženo s uměleckými díly vně i uvnitř domu?
⁃ Jakým způsobem byli vybráni autoři vzorových pokojů?
– Budou se pokoje opravdu rekonstruovat ve stylu vzorových pokojů, které jsou svojí kvalitou hluboko pod průměrem čtyřhvězdičkového standardu?

Zároveň pro kontext níže přidáváme náš zestručněný příběh. Pokud by Vás zajímaly konkrétní zdroje níže uvedeného a mnoho dalších detailů, které jsme za posledních pět let posbírali, kontaktujte nás, prosím. Rádi vše předáme.

Po volbách v roce 2014 se tehdejší ministr financí Babiš vydal do Karlových Varů na obhlídku hotelu Thermal. Byl zhrozen jeho stavem a hned na místě prohlásil, že by rád tehdy ještě funkční bazén prodal arabskému šejkovi – na kasino nebo domov důchodců. V ten moment jsme se s naší dnes devadesátiletou babičkou Věrou Machoninovou dohodli, že se pokusíme tomuto plánu zabránit. Padesátimetrový venkovní bazén s kavárnou byl totiž naší „bábou“ (nemá ráda, když jí říkáme babička) a dědou Vladimírem navržen tak, aby celoročně sloužil karlovarské veřejnosti. Zároveň je nedílnou, dle mnohých historiků architektury i tou nejkvalitnější, součástí celého komplexu. Jeho prodej by zcela jistě znamenal demolici nebo totální znehodnocení unikátního architektonického díla a jedinečného řešení hotelového bazénu, který byl se svým thermalním výhřevem a s jedním z nejlepších výhledů na Karlovy Vary jednoduše výjimečný. Ministerstvo financí opravdu vypsalo soutěž na prodej bazénové části, ale přihlásil se do ní jediný zájemce, a následně byla, i díky nátlaku veřejnosti, soutěž zrušena. Následoval rychlý, ale velmi důkladný sled akcí pod taktovkou představenstva hotelu, které dovedly bazén i kavárnu do současného katastrofálního stavu.

V mezičase se zároveň na Ministerstvu financí zrodil plán na celkovou rekonstrukci hotelu. Ten ji zcela bezpochyby potřebuje, během 40 let své existence se na původní technologie sáhlo jen málokdy. Ministerstvu se bohužel velmi komplikovaným procesem podařilo, že rekonstrukci provede „stavařská“ firma s pramálem zkušeností, která si zároveň sama vypracovala podmínky výběrového řízení zhotovitele. Navíc celá rekonstrukce probíhá bez dohledu architekta. V celkem 18 fázích se k této unikátní budově bude přistupovat nekoncepčně, po částech, salámově. Krása celé budovy však spočívá v její jednotnosti, promyšlenosti a unikátních technologických řešeních.

V průběhu celého procesu jsme se nesčetněkrát snažili upozornit na nedostatky, které celý proces má. Zároveň se velmi aktivně snažíme, aby se naše babička, autorka budovy, mohla vyjádřit k plánovaným zásahům do domu, který zná nejlépe ze všech. Chceme, aby hotel Thermal přestal být černou dírou Karlových Varů, chceme aby sloužil místním a aby mohli být hrdí na fakt, že mají ve městě architekturu světové úrovně. Na žádný z našich pokusů jsme však nedostli konstruktivní reakci. Otevřené dopisy i osobní setkání jsou vyplněny prázdními frázemi.

Z veřejně dostupných zdrojů se průběžně dozvídáme, že interiéry pokojů navrhuje člověk, který na objednávku vypracoval posudek, kterým ministr kultury Herman zvrátil rozhodnutí své vlastní odborné komise o prohlášení Thermalu za památku. Stavební úpravy mají nasmlouvané firmy, které sponzorují hnutí ANO a stát tají, za jakých podmínek bude soukromá firma Saunia, která rovněž vzešla z výběrového řízení o jednom účastníkovi, provozovat bazénovou část. V představenstvu společnosti Thermal–F se objevují přední činovníci ANO a odpovědi na jakékoliv naše dotazy jsou znovu a znovu zahrávány do kouta. Dle médií s architektkou Machoninovou probíhá čilá komunikace, jsme ale připraveni zveřejnit emailovou komunikaci, která vždy bez výsledku končí naším pokusem o schůzku nebo žádostí o zveřejnění či alespoň možnost nahlédnutí do projektu.

Za posledních 5 let se ale hlavně snažíme o přiblížení divokého příběhu Thermalu veřejnosti. Provedli jsme tisíce lidí skrz a okolo celého komplexu, prokřižovali jsme republiku i zahraničí a přednášeli jsme na desítkách akcí. Lidem není jedno, co se s jejich veřejným prostorem děje, což nás naplňuje energií pokračovat. Pak ale vždy přijde probuzení ve formě apatie státu k velkým gestům nebo alespoň ke komunikaci. Vše zde končí kšeftem.

Marie a Jan Kordovští
vnoučata Věry a Vladimíra Machoninových

respektmadam@gmail.com
Marie: 732 620 769
Jan: 732 547 377